Oyhan Hasan Bıldırki 3 Takipçi | 3 Takip

ALPER AKSOY: SARI ZEYBEK’İ YAZMA MESULİYETİ SİZİN

2007-01-23 18:55:00

 

DOĞUŞ EDEBİYAT

Aylık Fikir ve Sanat Dergisi

 

Sevgili Kardeşim,

Ocak Yayınları olarak önümüzdeki Eylül ayına hayli şümullü bir çocuk kitapları programı hazırlığındayız. Bu konuda üslûp sahibi arkadaşlarımızdan biri olarak sizin de yardımlarınızı talep ediyoruz.

Yayın programımız şöyle:

 

ROMAN ÖZETLERİ

1. Hacı Murat (Tolstoy)

2. Şeyh Şamil (T. M. Göztepe)

3. Başımıza Gelenler (M. Arif Bey)

4. Gönül Hanım (A. Hikmet Müftüoğlu)

5. Aydemir (Müfide Ferit)

 

TELİF ROMANLAR

1. Sarı Zeybek

2. Rahime Hatun

3. Osman Batur

4. Sütçü İmam

5. Nene Hatun

6. Kürşad

7. Genç Osman

8. Süyüm Bike

9. Gül Mehmet

     10. Osman Gazı

 

Bu listede yer alan bazı konuları sizin kaleme almanızı istirham edeceğiz. Ben birkaç haftadan beri Sarı Zeybek üzerinde çalışıyordum… Önceleri cesaretim yerindeydi ama zeybeklerin havalisinden olmayışım dolayısıyla çok yerde suni’liğe düştüğümü gördüm ve geçen hafta o işi bırakmıştım.

Bugün, hatta az önce “Koçaklar”ı elime almıştım. Arka kapaktaki resim altı yazınızı iş olsun diye okurken kafamda bir şimşek çaktı: “Sarı Zeybek”i en iyi Oyhan Hasan yazabilir!..” Çünkü Aydınlı oluşunuzu orada okuyunca (ki bunu daha önce de biliyordum) tamam dedim ve bunu daha önce düşünemeyişime şaştım… Velhasıl hemşehriniz olan Sarı Zeybek’i Türk çocukları için hikâye etmeyi bir millî vazife kabul etmenizi istirham edeceğim. Aydınlı olarak Sarı Zeybek’i yazma mesuliyeti sizindir… “Maalesef” diye belirterek bir hacim şartını ortaya koymak istiyorum: Kitaplarımızın tamamı 80’er sayfa olacak. 8-10 kadar resme de yer vereceğiz… Bunun için asgari 40, azami 50 daktilo sahifesi (1,5 aralık) daktilo metni yeterlidir.

“Koçaklar”ı daha önce okumuştum… arka kapak yazısından sonra konu başlıklarını göz ucuyla takip ederken aklıma yeni bir teklif geldi… “Koçaklar”daki Çanakkale’yi anlatan hikâyeler yekpâre bir dramatik kurgu içerisinde, üslûbun özü muhafaza edilerek ama çocuğa bazı yerleri rötuşlanarak pekâla ortaya Çanakkale Harbi ile ilgili bir kitap çıkarılabilir… Ben böyle düşündüm. Siz ne dersiniz?.. Bunun adına “Koçaklar’daki Çanakkale birikiminin (veya tecrübesinin) çocuk romanı olarak yeniden değerlendirilmesi” de diyebilirsiniz… Tabiî bu takdirde sil baştan yeni bir dramatize gerekecektir.

Ben her iki konunun da bir çırpıda hikâyeleşebilecek şekilde gerekli birikime, üslûp kıvraklığına sahip olduğunuz kanaatiyle bu çalışmaları Haziran ayı içerisinde gönderebileceğiniz ümidindeyim.

Cevabî açıklamanızı bekliyorum.

Selam ve muhabbetle.

 

Alper AKSOY

 

*** Mektupta söz edilen her iki çalışmayı tamamlayıp sandığıma koydum. Öylece oldukları yerde duruyorlar. Hatta son teklif için mektubu okurken “Yiğitler Harmanı” diye not bile düşmüşüm.

 

Oyhan Hasan BILDIRKİ       

0
0
0
Yorum Yaz