Oyhan Hasan Bıldırki 3 Takipçi | 3 Takip

18 MART SEFERBERLİĞİ

2007-01-25 23:06:00

 

      Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Morto Koyu’nun yanındaki Hisarlık Burnu’nda 253 bin şehidi temsilen yapılan ve 1960’ta ziyarete açılan 41.70 metre yüksekliğindeki Şehitler Abidesi’nde güçlendirme çalışmaları başlatıldı.
      1 milyon 220 bin YTL’ye güçlendirme ve müze inşaatını üstlenen KSM İnşaat, abideyi 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 92’nci yıldönümü törenlerine yetiştirmek için çalışmalara hız verdi.
      Çalışmaların yüzde 70’lik bölümünün tamamlandığını anlatan şantiye şefi Mimar Hasan Terzi, "Abidenin ayaklarına yeni temel kirişleri yaptık ve yukarıdan aşağıya yatay yüke karşı güçlendirdik. Bundan sonra 4 ayağı birbirine bağlayan ana kolonlar arasındaki bağları güçlendireceğiz. Böylece abidenin çökme veya yıkılma riski ortadan kalkmış olacak" dedi.
      Daha önce abidenin altında 100 metrekare büyüklüğünde bir müze bulunduğunu belirten Terzi, şunları söyledi:
      "Tabandaki 2 bin granit taşı söktükten sonra, temele kadarki toprağı kazdık. Temele kadar inerek abidenin altında ayaklarıyla birlikte 2 bin 200 metrekarelik alan yarattık. Bunun 400 metrekaresi ayakların bulunduğu bölümden oluşurken, bin 600 metrekarelik bölüm müze, kalan 200 metrekarelik bölüm depo olarak kullanılacak. Ayrıca projelendirilecek müzenin, objelerin sergilendiği yer olmaktan çok sesli ve ışıklı gösterilerin yapılacağı, daha çok görsel amaçlı hizmet verecek bir müze olması planlanıyor."


      Burak GEZEN - Ersan KÜÇÜKKURU, (DHA)

Oyhan Hasan BILDIRKİ

0
0
0
Yorum Yaz